II wojna światowa a bitwa o Anglię

II wojna światowa to największa wojna światowa w historii. Jak wiadomo, jej skutki były tragiczne i to oczywiście nie tylko patrząc przez pryzmat zabitych osób (choć to oczywiście najważniejsze). Nie ma też co ukrywać, że II wojna światowa złożona była z wielu części, a jedną z tych części była bitwa o Anglię, o której sobie teraz powiemy.

Bitwa o Anglię

Początek bitwy o Anglię przypadł na 8 sierpnia 1940 roku. Za jej początek uznaje się atak Luftwaffe na lotniska RAF (Royal Air Force). Bitwa trwała niemal 3 miesiące (zakończyła się 31 października). Można powiedzieć, że był to wstęp do morskiej inwazji na Wyspy Brytyjskie. Nie sposób także nie wspomnieć o szeroko zakrojonej kampanii nalotów, która została wymierzona przeciw ludności cywilnej. Ta kampania miała na celu złamać morale społeczeństwa. Niemniej dzięki zorganizowanej obronie, końcem bitwy była porażka naszych zachodnich sąsiadów.
Istotne — udział w tej porażce mieli Polacy — 5% pilotów myśliwskich było z Polski.

Jakie znaczenie miała bitwa o Anglię

Przegrana Adolfa Hitlera miała ogromne znaczenie w kontekście tego, co się wydarzyło w dalszych częściach II wojny światowej. Zacznijmy od tego, że Adolf Hitler ostatecznie zrezygnował z planowanej inwazji na Wielką Brytanię. Poza tym trzeba też powiedzieć o upadku mitu, upadku mitu mówiącego o tym, że Wehrmacht jest niezwyciężony. Naturalnie przegrana bitwa o Anglię nie może być uznawana za odwrócenie losów II wojny światowej, ale wiara aliantów we własne siły okazała się cenna.