Jakie są zalety kamienia elewacyjnego?

W ostatnich latach kamień elewacyjny zyskuje coraz większą popularność wśród inwestorów, ze względu na swoje nietuzinkowe walory wizualne, jak i wysoki próg wytrzymałości. I, pomimo że w przypadku tego materiału pokrywanie ścian jest dość żmudną i czasochłonną pracą, uzyskany efekt z nawiązką wynagradza poświęcony wysiłek. Wykorzystywany do wykładania elewacji, ten kamień naturalny znakomicie sprawdza się w pomieszczeniach mieszkalnych, altanach, na tarasach i podmurówkach.

Łupek na elewacje — nowoczesna era kamienia łupanego

Naturalny kamień elewacyjny składa się z ręcznie łupanych płyt i płytek, odznaczających się nierównymi krawędziami i różnymi wymiarami. Dzięki swojej litej strukturze jest bardzo odporny na uszkodzenia i warunki pogodowe, co pozwala cieszyć się atrakcyjną i trwałą dekoracją przez długie lata. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zastąpienie gładkich ścian kreatywną i przykuwającą oko mozaiką. Kamień elewacyjny łupek doskonale pasuje do pokrywania obudowy kominków i ogrodzeń, przekształcając ich wygląd w bardziej artystyczny. Wygodną zaletą jest również to, że łupek elewacyjny nie wymaga specjalnych środków konserwujących, czy zabiegów konserwacyjnych. Z tego powodu zapewnia nie tylko łatwe utrzymanie, ale też szybki i wygodny proces czyszczenia.

Czy kamień elewacyjny łupek różni się od płytek gresowych i ceramicznych?

Montaż płytek z naturalnego kamienia elewacyjnego jest bardzo zbliżony do wykładania płytek gresowych, ceramicznych i tych z betonu architektonicznego. Warto jednak pamiętać, że przed przejściem do montażu, ściana powinna być dobrze zagruntowana. Ścianę należy też odpylić, podobnie jak lewą stronę kamiennej płytki. Zmaksymalizuje to efektywność kleju, który został wyprodukowany na bazie białego cementu lub jest specjalnie stworzony do kamienia naturalnego. Odradza się korzystania z typowych mas klejących do gresu i ceramiki, ponieważ mogą pozostawić po sobie nieusuwalne ślady, które będą skutecznie oszpecać całą kompozycję.